Dětské lékařství – Co dělat, když…

1 .Co dělat, když má dítě zácpu(obstipaci)

Pokud lékař vyloučí organickou příčinu zácpy a potvrdí, že jde o funkční zácpu, spočívá léčba kromě odstranění zadržované stolice a prevenci dalšího zadržování stolice pomocí léků hlavně v úpravě jídelníčku. Vždy je nutné počítat s tím, že léčba zácpy je během na dlouho trať. Trvá často několik měsíců než dojde k úpravě vyprazdňování.
Úpravou stravy se snažíme vylepšit střevní peristaltiku (pohyb střev) .
Strava dětí musí obsahovat dostatek vlákniny tzv.balastních látek. Tyto látky jsou obsaženy hlavně v potravinách rostlinného původu.
Balastní látky nabobtnávají v zažívacím traktu, a tím zvyšují objem stolice, a podporují a urychlují činnost   střeva.

Důležité  rady při úpravě jídelníčku:
•    Jíst potraviny, které podporují trávicí proces jako jsou neupravované jogurty, kefír, kyselé mléko -bakterie v nich obsažené pozitivně ovlivňují přirozenou střevní mikroflóru
•    K povzbuzení střevní pasáže se po ránu doporučuje:
– na lačno vypít jednu skleničku vody s 1 lžičkou jablečného octa
-čerstvé kyselé zelí nebo šťáva z kyselého zelí
– používat potraviny, které obsahují hodně vlákniny např. vločky, pšeničné otruby, lněné semínka buď samostatně s vodou nebo zamíchat do mléčných výrobků, polévek, salátů,(Př. 3xdenně 1-2 polévkové lžíce otrub zapít 1 skleničkou vody.
•    Dostatek tekutin je důležitou součásti úpravy stravování , protože vláknina ve vodě bobtná, a tím se zvyšuje její vliv na urychlení střevní pasáže ( obyčejná voda,ovocné a bylinkové čaje, minerálky, ovocné šťávy bez přidaného cukru)
•    Jíst pomalu a nechat si dostatek času na každé jídlo
•    Nejlépe 3xdenně jíst čerstvou zeleninu nebo salát připravený z čerstvé zeleniny, olivového oleje a balsamikového octu
•    Dostatek ovoce (kromě borůvek a banánu- ty zahušťují stolici)
•    Dostatek balastních látek je i v oříšcích, mandlích a semínkách( sezamové, lněné, chia, slunečnicové, dýňové. Pozor!!! nedávat batolatům a malým dětem kvůli nebezpečí vdechnutí ( můžete namlít a dát do jogurtů, do pyré z ovoce)
•    Ovoce:
1-   Čerstvé ovoce – všechny druhy kromě borůvek a banánů, zejména jablka, hrušky, švestky, broskve, meruňky, maliny, jahody, rybíz, angrešt. Ovoce neloupat, protože slupky obsahují hodně vlákniny.
2-  Sušené ovoce – hrozinky, fíky, švestky, meruňky, jablka, hrušky datle(event. před použitím nechat nabobtnat ve vodě)

Nedoporučují se následující potraviny, protože zácpu zhoršují:
-výrobky z bílé mouky( pečivo, koláče atd.)
– cukrovinky
– z nápojů kakao, černý čaj
– z příloh to je hlavně rýže, těstoviny

 

2. Horečka u dětí
Jako horečku (febrilii) označujeme tělesnou teplotu nad 38°C. Teplota mezi 37°C – 38°C je teplota zvýšená (subfebrilie). Teplotu měříme v podpaží, u malých dětí v konečníku  – v tomto případě většinou odečítáme 0,5°C od naměřené hodnoty.  Horečka je nejčastěji způsobena infekčním onemocněním.
Při teplotě nad 38°C podáváme léky ke snížení horečky (antipyretika), případně kombinujeme s fyzikálními metodami (chlazení). Dětem podáváme paracetamol (Paralen, Panadol) v dávce 10-15 mg na 1 kg tělesné hmotnosti a dávku nebo ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin) v dávce 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti a dávku. V případě potřeby je možné tyto dva léky po 3-4 hodinách střídat. Dětem nikdy nepodáváme léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Aspirin) pro riziko poškození jater.   Pokud dítě zvrací, je nutné mít aspoň jeden z léků k dispozici ve formě čípků.
Zábal či sprchování provádíme pouze na části těla a to vlažnou vodou (25°C). Pokud má dítě chladné končetiny či mramorovanou kůži, zábal se používat nesmí.
Pokud nedochází ke změně celkového stavu dítěte (přijímá tekutiny, není výrazně skleslé) je možná domácí léčba a návštěva lékaře po několika dnech trvání příznaků. V případě, že je chování výrazně změněno, dítě je výrazně apatické nebo naopak dráždivé, má ztuhlou šíji či krvácivé projevy na kůži či je horečka velmi vysoká (nad 41°C) je nutné lékaře vyhledat ihned. U dítěte do 3 měsíců věku doporučujeme vyšetření již první den trvání horečky.
Stav Vašeho dítěte je možné během ordinačních hodin telefonicky konzultovat v naší ambulanci. Během noci a víkendu se s dotazem obracejte na Dětskou pohotovost (Dětská pohotovost Nemocnice Na Bulovce tel. č. 266 084 220), kam se také můžete s dítětem v případě nutnosti dostavit k vyšetření. Při výskytu vážných příznaků (křeče, porucha vědomí, porucha dýchání, krvácivé projevy) volejte ihned linku 155 a budete převezeni k vyšetření do nemocnice.