Endokrinologie – Štítná žláza v těhotenství

Štítná žláza v těhotenství
Štítná žláza je významným orgánem ovlivňujícím jak schopnost otěhotnět tak průběh těhotenství a porodu. Snížená funkce štítné žlázy může vést k anovulačním cyklům a tím k  problémům s otěhotněním. Také může dojít ke komplikacím v těhotenství – potratu, předčasnému porodu, abrupci(odtržení) placenty. Hormony štítné žlázy umožňují normální vývoj orgánů plodu, nejdůležitějším obdobím jsou první tři měsíce těhotenství. Přibližně od 12. gestačního týdne si plod dokáže sám tvořit tyreoidální hormony a není již na matčiných tolik závislý. Správná funkce štítné žlázy je důležitá pro zdravý růst a vývoj dítěte, především jeho nervové soustavy.
V těhotenství se zvyšují nároky na funkci štítné žlázy. Mimo těhotenství štítná žláza ještě stačí vytvořit dostatek hormonů pro organismus ženy, ale u rizikových žen se nedostatek hormonů může projevit právě v těhotenství. Jedná se o ženy, které mají např. pozitivní protilátky proti štítné žláze nebo trpí nedostatkem jódu. Včasným vyšetřením co nejdříve po zjištění těhotenství, ideálně ještě před otěhotněním, lze odhalit rizikové ženy a správnou léčbou zabránit následkům neléčeného onemocnění.
Při nedostatku hormonů štítné žlázy u budoucí matky může dojít ke zhoršení inteligence a špatnému prospívání dítěte. Avšak i méně závažný nedostatek, který je relativně častý, může nepříznivě ovlivnit duševní vývoj dítěte.
Nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství není tak častý jako jejich nedostatek. Nevede sice k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v těžších případech i k potratu a komplikacím při porodu. Také vzácně v případě těžké formy Gravesovy-Basedowovy tyreotoxikózy se může toto onemocnění přenést pomocí protilátek proti TSH-receptoru (TRAK) i na novorozence a vyvolat u něj závažný stav v důsledku urychlení metabolismu, který se musí léčit na jednotce intenzívní péče.
Poporodní tyreoiditida, jak již název napovídá, je zánět štítné žlázy vzniklý v souvislosti s porodem. Nejčastěji se objevuje u těch žen, které již nějakou poruchou štítné žlázy trpí nebo mají pozitivní protilátky proti štítné žláze. U těchto žen bývá přechodné zvýšení funkce štítné žlázy několik týdnů po porodu, které za 3 až 4 měsíce po porodu přechází do funkce snížené, nebo v některých případech může dojít i ke spontánní úpravě. Z těchto důvodů je nutné ženy pravidelně sledovat nejen v době těhotenství ale i po porodu.
Těhotným ženám doporučujeme dostatečný přísun jódu –  mořské ryby, mléko a mléčné produkty.