Endokrinologie – Uzel ve štítné žláze

Uzel štítné žlázy
Uzel ve štítné žláze je častým nálezem, více než 90 procent nálezů je nezhoubné povahy. Základním vyšetřením pro zjištění uzlů ve štítné žláze je ultrazvukové vyšetření krku, kdy uzel ve štítné žláze může být i náhodným nálezem při vyšetření z jiného důvodu. Ultrazvukové vyšetření by se u prvního nálezu uzlu mělo opakovat v půlročních intervalech. V případě, že je uzel menší než 10 mm v průměru, neroste a nejeví se sonograficky(ultrazvukovým vyšetřením) podezřelý, je možné četnost vyšetření ultrazvukem prodloužit. K ozřejmění povahy uzlu, především u uzlů větších než 10 mm nebo pokud se jeví jako podezřelý ( zvýšené prokrvení…), provádíme odběr vzorku z uzlu – cílenou punkci(odběr části štítné žlázy tenkou jehlou) pod ultrazvukovou kontrolou ( FNAB ). Vzorek odesíláme k cytologickému vyšetření.

V řadě případů není žádná léčba nutná a postačí pouze sledování velikosti uzlu ultrazvukem. V některých případech je vhodná tzv. supresní léčba hormonem štítné žlázy, jejímž cílem je zpomalit růst uzlu. V případě nepříznivého výsledku doporučujeme operativní řešení. V případě oboustranného výskytu uzlů doporučujeme provedení odstranění celé štítné žlazy – tzv. totální tyreoidektomii. Pokud je postižen pouze jeden lalok postačí odstranění postiženého laloku – lobektomie. Nejčastěji se jedná o benigní uzel – nezhoubný adenom.

V případě zjištění karcinomu štítné žlázy se provádí totální tyreoidektomie. I když jde o relativně vzácné onemocnění, představuje přibližně 1 % všech malignit, je nejčastějším zhoubným nádorem v endokrinologii. Klinicky se nejčastěji projeví jako náhodný nález hmatného uzlu na krku nebo náhodný nález uzlu na ultrazvuku. V léčbě karcinomu štítné žlázy je na prvním místě úplné odstranění štítné žlázy, po kterém následuje zajišťovací léčba radiojódem a tzv. supresní léčba tyreoidálními hormony. Prognóza karcinomu štítné žlázy je většinou dobrá, především u nejčastějších forem karcinomu. Nejlepší prognózu má karcinom papilární.