Endokrinologie – Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy – hypertyreóza

Příčiny
O zvýšené funkci štítné žlázy mluvíme v případě nadbytku hormonů, které štítná žláza produkuje. Tenhle stav označujeme jako tyreotoxikózu nebo taky jako hypertyreózu. Mezi nejčastější příčiny zvýšené funkce patří: autoimunitní Gravesova-Basedowova choroba, mnohouzlová struma a tzv. toxický (hyperfunkční) adenom štítné žlázy. Ostatní příčiny jsou méně časté, patří mezi ně například předávkování tyreoidálními hormony, tyreotoxikóza způsobená užíváním léku amiodaronu, tyreotoxikóza vyvolaná podáváním jodových rentgenových kontrastních látek atd. Nadbytek hormonů může být i v počáteční fázi nejčastějšího onemocnění štítné žlázy, tedy autoimunitního zánětu štítné žlázy. Nadbytek hormonů se projevuje většinou stejně bez ohledu na příčinu.

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky patří rychlá srdeční akce, bušení srdce, pocení a nesnášenlivost tepla. Vyskytuje se nervozita, nespavost, úbytek svalové hmoty a svalová slabost. Vlasy jsou nekvalitní, dochází k vypadávaní.  Kůže bývá jemná, opocená. Objevuje se váhový úbytek a pocity hladu. Štítná žláza je častěji zvětšená, může být ale i normální velikosti.  Tzv. oční příznaky se vyskytují pouze u autoimunitního typu tyreotoxikózy (Gravesovy-Basedowovy choroby). Patří mezi ně pálení, řezání a slzení očí, v těžších případech vystupování očních bulbů z očnic (protruze, exoftalmus), nemožnost dovření víček (lagoftalmus). V těžkých případech dochází k váznutí pohybu očních bulbů, což se projevuje dvojitým viděním (diplopie). V nejzávažnějších případech může dojít i ke ztrátě zraku, způsobenému útlakem očního nervu.

Diagnóza

Pro stanovení diagnózy tyreotoxikózy je nejdůležitější vyšetření hormonů štítné žlázy v krvi. Stanovujeme tyreoidální stimulační hormon (TSH), který bývá pod dolní hranicí normy a volné hormony štítné žlázy (volný tyroxin – FT4 a volný trijodtyreonin – FT3), které jsou zvýšené. K upřesnění příčiny doplňujeme vyšetření protilátek proti TSH receptoru (TRAK) v krvi a sonografii štítné žlázy.

Léčba

Léčba tyreotoxikózy spočívá nejdříve ve zklidnění pomocí léků, které snižují tvorbu hormonů ve štítné žláze. Také se podávají léky na zklidnění srdeční činnosti. Po zklidnění přistupujeme k tzv. definitivnímu řešení podle příčiny tyreotoxikózy. U pacientů s Graves-Basedowovou tyreotoxikózou dochází často po fázi počátečního zklidnění léky k definitivnímu vyléčení (tzv. kompletní remisi). U části pacientů je jako definitivní řešení nutná operace štítné žlázy. Provádíme nejčastěji úplné odstranění štítné žlázy – tzv. totální tyreoidektomii, po které jsou hormony štítné žlázy doživotně nahrazované ve formě tablet. Lze použít i léčbu radiojódem, která u nás není příliš rozšířená.