Gastroenterologie

Sofijské náměstí 3404/3, Praha 12, 143 00

Tel.: 242 451 010

E-mail: gastroendo@restrial.com

Náš tým

Lékaři

MUDr. Jan Šťovíček

Vedoucí lékař

MUDr. Luděk Hrdlička

Vedoucí lékař

MUDr. Marta Horvatová

Lékařka

MUDr. Martina Bysterská

Lékařka

MUDr. Alice Štědrá

Lékařka

 Zdravotní sestry

Vladimíra Stráníková

Všeobecná sestra

Veronika Černá

Všeobecná sestra

 Recepce

Kateřina Kašparová

Recepční

Zuzana Mihulková

Recepční

Lucie Hoznauerová

Recepční

Zdravotní služby

ZDRAVOTNÍ SLUŽBY

Poradna pro onemocnění trávicího traktu
Endoskopická vyšetření
- Gastroskopie
- Koloskopie (včetně programu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku)
Ultrazvukové vyšetření břicha


______________________________________________________________________________

Poradna pro onemocnění trávicího traktu
Onemocnění trávicího traktu nebo také gastrointestinálního traktu zahrnují choroby jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, jater, žlučníku a slinivky břišní. Příznaky těchto onemocnění jsou někdy typické, někdy naopak neurčité a rozpoznat příčinu může být obtížné. Funkce orgánů trávicího traktu se navzájem doplňují a příznaky onemocnění jednotlivých orgánů mohou být vzájemně podobné.
Naše ambulance nabízí konzultace pro pacienty s příznaky onemocnění trávicího traktu a i zajištění následných potřebných zobrazovacích vyšetření.
Celý text

Poradna pro onemocnění trávicího traktu

Onemocnění trávicího traktu nebo také gastrointestinálního traktu zahrnují choroby jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva, jater, žlučníku a slinivky břišní. Příznaky těchto onemocnění jsou někdy typické, někdy naopak neurčité a rozpoznat příčinu může být obtížné. Funkce orgánů trávicího traktu se navzájem doplňují a příznaky onemocnění jednotlivých orgánů mohou být vzájemně podobné.

Naše ambulance nabízí konzultace pro pacienty s příznaky onemocnění trávicího traktu a i zajištění následných potřebných zobrazovacích vyšetření.

Gastroskopie

Gastroskopie nebo také gastroduodenoskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanácterníku.

Proč doporučujeme gastroskopii?

Čím dříve a přesněji může lékař určit rozsah onemocnění, tím léčba nabízí lepší vyhlídky na úspěch. Na základě Vašich obtíží, nebo jako preventivní opatření k časnému rozpoznání možných chorobných změn v zažívacím traktu, může být pro Vás prospěšné provést  endoskopii jícnu, žaludku a dvanácterníku. Vyšetření by měl doporučit lékař na základě rozboru Vašich příznaků.

Vyšetřovací postup

U gastroskopie se posunuje ohebný přístroj ústní dutinou a jícnem podobně jako žaludeční cévka do žaludku, popř. až do dvanácterníku. Hltan je možno lokálně umrtvit, v případě nutnosti dostanete uklidňující injekci. Vpravením vzduchu do vyšetřované oblasti docílíme dobré přehlednosti vyšetřovaného úseku sliznice zažívacího traktu a případné chorobné změny jsou dobře přehledné. Odběr vzorku tkáně (biopsie) se provádí malými kleštěmi a je prakticky bezbolestný.

Možné komplikace

Tak jako při každém invazivním vyšetření může i u gastroskopie dojít ke komplikacím, které jsou však velmi vzácné. Pokud nemáte zvláštní sklon ke krvácení, vede odběr vzorku tkáně pouze k malému krvácení. Alergická reakce na uklidňující injekci nebo na umrtvení hltanu je velmi vzácné, stejně tak poranění nástrojem.

Příprava k vyšetření

1. Dopolední výkony:

Den před výkonem jen lehkou večeři kolem 19. hodiny, dále pak od půlnoci nejíst, nepít, ráno nekouřit. Důležité léky pacient může sníst a zapít jen malým množstvím vody, nedůležité lépe odložit.

2. Odpolední výkony:

Ráno v 6 hodin jen lehká snídaně, poté již nejíst, nepít, nekouřit.
Pacienti s diabetem vyžadují individuální přístup – je vhodné provést vyšetření hned v ranním termínu. U pacientů na inzulinové léčbě je vhodné odložit aplikaci inzulinu po výkonu spolu se snídaní. U pacientů na perorálních antidiabeticích je většinou možné taktéž odložit ranní dávku  léků až po výkonu spolu se snídaní.

Co si pacient má přinést k výkonu

V den výkonu  prosíme pacienty, aby si s sebou vzali:

 • kartičku zdravotní pojišťovny
 • žádanku na vyšetření
 • event. výsledky laboratorních odběrů
 • prostudovaný a vyplněný informovaný souhlas

Koloskopie

Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku jako prevence

Česká republika se řadí na přední příčky v úmrtnosti a onemocnění rakovinou tlustého střeva a konečníku. Ročně je zjištěno 8 000 nových pacientů s touto zákeřnou nemocí a 4 000 na ni ročně umírá.
V České republice probíhá screeningový program zaměřený na včasné zjištění rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Tento program kombinuje dva přístupy pro bezpříznakové pacienty:

 1. Pacienti nad 50 let věku by měli mít provedeno vyšetření na okultní krvácení ve stolici a v případě pozitivity pak být indikováni k provedení koloskopického vyšetření.
 2. Pacienti nad 55 let věku mohou podstoupit koloskopické vyšetření i bez předchozího vyšetření  stolice na okultní krvácení.

Pacienti, kteří  mají příznaky nebo laboratorní nálezy, které svědčí pro možné onemocnění  tlustého střeva (například anémii), jsou samozřejmě indikováni k vyšetření kdykoliv, nezávisle na věku mimo screeningový program.

Naše centrum provádí koloskopické vyšetření u všech těchto pacientů.

Pacient může být objednán telefonicky či osobně.

Event. může být pacient objednán i emailem:  gastroendo@restrial.com

Co je to koloskopie?

Koloskopie je endoskopická metoda, používaná k diagnostice chorob tlustého střeva. Lékař zavádí endoskop (tenký ohebný dalekohled) do konečníku a poté postupně prohlíží celé tlusté střevo.

Co bude následovat

Lékař a sestra Vám vysvětlí výkon a zodpoví Vaše dotazy. Prosím, řekněte jim, zda jste v minulosti již podstoupili nějaké endoskopické vyšetření, či zda jste alergičtí na nějaké léky. Dále budete požádáni, abyste odložili umělý chrup či brýle.

Vyšetření se uskutečňuje v poloze v leže na levém boku a na zádech. Nejprve dostanete injekci, která Vás uklidní a uvolní, dále Vám lékař zasune do konečníku vyšetřovací přístroj a bude vyšetřovat Vaše střevo. Při vyšetření trvající 15-60 minut můžete být požádáni, abyste změnili polohu. Dále můžete mít v břiše nepříjemný pocit.

Co bude po vyšetření

Po vyšetření budete mít pocit nafouklého břicha, protože při vyšetření je nutné aplikovat do střeva vzduch. Sestra Vám může ještě na vyšetřovacím stole zavést rourku, kterou většina vzduchu odejde.

Cestou z  vyšetření byste neměli řídit auto, injekce před výkonem totiž ovlivní Vaše reflexy a rozhodování. Ani po zbytek dne (24 hodin) byste neměli řídit auto, pracovat se strojem, či rozhodovat o důležitých věcech. Doporučujeme zůstat v klidu.

Důležitá je edukace pacienta před vyšetřením – edukace dietních opatření, vybavení receptem na projímavý roztok, v indikovaných případech zajištění laboratorních odběrů (krevní obraz, koagulace). V případě přání ošetřujícího lékaře zajistíme edukaci a přípravu pacienta přímo na našem pracovišti.

Příprava ke koloskopii

Podmínkou dobře provedené koloskopie je kvalitní příprava. Nekvalitní příprava může být příčinou prodlužení výkonu, nižšího komfortu pacienta při vyšetření a především event. přehlédnutí některých patologických nálezů z důvodu špatné přehlednosti.

Doporučení pro pacienta: Co MŮŽE/NEMŮŽE pacient jíst a pít před koloskopií?

5 dní

Vynechte léky obsahující železo (Fe++). Léky na omezení srážení krve konzultujte s lékařem. Jste-li diabetik, konzultujte s lékařem.

3 dny

Vynechte potraviny zanechávající ve střevě hrubé zbytky, zrna nebo slupky (např. celozrnné pečivo, pečivo s mákem, skořicí apod., hrozny, kiwi, angrešt, rajčata, papriky atd.)

1 den

Můžete sníst lehkou snídani (např. čaj, piškot, suchý rohlík), k obědu již pouze čiré tekutiny (např. čirý bujón). Nepijte mléko, kávu, perlivé nápoje. K večeři NIC nejezte, pijte jen čaj nebo neperlivé čiré nápoje. 

Jaké roztoky lze k přípravě použít:

Fortrans
Pico-prep
Eziclen
Moviprep

Pro snažší orientaci uvádíme postup přípravy u jednotlivých preparátů.

Fortrans
 1. Každý sáček přípravku Fortrans® rozpustíte v 1 litru vychlazené čiré tekutiny (např. vody, grepové šťávy, hořkém čaji, vody s citrónem nebo vitamínem C).
 2. Během přípravy můžete pít kromě vlastního vyprazdňovacího roztoku další čiré tekutiny (např. minerálku, vodu, čaj), nevhodné je pít mléko, džus s dužinou, kávu či alkohol!
 3. Vypijte objem naředěného roztoku s přípravkem Fortrans®, který Vám lékař předepíše, v ideálním případě 4l.
 4. Naředěný roztok pijte rychlostí 1 litr za hodinu.
 5. V případě výkonu v odpoledních či pozdějších dopoledních hodinách lze použít režim rozdělené přípravy – 2l večer, 2l ráno, která je účinnější, i když Vám večer z konečníku odchází již čirá tekutina, ranní část přípravy by neměla být vynechána a roztok je vhodné dopít!
 6. Poslední dávku byste měl/měla vypít nejpozději 3-4 hodiny před vyšetřením (i v případě, že budete muset vstávat v noci či brzy ráno).
 7. Pokud je vyšetření plánováno v dopoledních hodinách, je vhodné započít s přípravou cca od 14 hodin odpoledne.
Pico-prep
 1. Obvyklá dávka je jeden sáček ráno a další sáček odpoledne přede dnem naplánované procedury. První sáček se bere před osmou hodinou ranní, druhý po 6 až 8 hodinách.
 2. Obsah každého sáčku vysypte do cca 50-100 ml vody a roztok míchejte po dobu 2-3 minut.
 3. Poté roztok vypijte. Roztok se někdy může při rozpouštění prášku Picoprep zahřát. Pokud se tak stane, vyčkejte s pitím, dokud dostatečně nevychladne.
 4. Aby byla příprava dostatečná, je nutné mimo vlastní přípravný roztok průběžně vypít alespoň 3-4 litry jiných tekutin.
Eziclen
 1. Balení obsahuje 2 lahve s vyprazdňujícím roztokem.
 2. První láhev nalijte do odměrky a doplňte vodou do celkového objemu 0,5l. Následně roztok cca do 1 hodiny vypijte. Během další hodiny vypijte další 1 litr tekutin (voda čaj).
 3. Opakujte postup s druhou lahví cca po další hodině, event. při výkonu v odpoledních hodinách dalšího dne a rozdělené přípravě druhý den ráno.
Moviprep
 1. Sáček A a B rozpustit v litru vody, během 1 hodiny vypít.
 2. Poté za cca 2-3 hodiny opět sáček A a B rozpustit v 1 litru vody, opět během 1 hodiny vypít.
 3. Po vypití 2 litrů přípravného roztoku pokračovat dále v pití tekutin – ideálně alespoň další dva litry vhodných tekutin.

Co si přinést k výkonu

V den výkonu  prosíme pacienty, aby si s sebou vzali:

 • kartičku zdravotní pojišťovny
 • žádanku na vyšetření
 • event. výsledky laboratorních odběrů
 • prostudovaný a vyplněný informovaný souhlas

Ultrazvukové vyšetření břicha

Sonografické vyšetření dutiny břišní umožňuje podrobné zobrazení nitrobřišních orgánů – jater, žlučníku, žlučových cest, slinivky, ledvin a sleziny a nalezení případných chorobných změn. Provádíme také dopplerovskou diagnostiku průtoků jednotlivými břišními cévami a neinvazivní stanovení pokročilosti poškození jaterní tkáně při chronických jaterních chorobách – tzv. elastografii. Pacient se na ultrazvukové vyšetření dostaví na lačno, jinak není nutná žádná speciální příprava.

Foto recepce

Ambulance GASTROENTEROLOGIE se stěhuje!

POZOR! Ambulance GASTROENTEROLOGIE je od 9. 7. 2018 přestěhována do nových prostor na adrese Sofijské náměstí 3404/3, Praha Modřany. Věříme, že se vám naše nová Klinika ResTrial na Praze 12 bude líbit a stane se pro vás jako pacienta i příjemný prostředím.

Zavřít