V dětské oční ambulanci se specializujeme na vady typické pro dětský věk.
Většina vad se dá při včasném odhalení velmi dobře léčit. Pokud má rodič podezření na netypickou reakci dítěte (přivírá jedno oko, mne si oči, stěžuje si na bolest hlavy) je důležité, aby včas navštívil lékaře.
O Vaše děti od 3 let se rády postarají MUDr. Petra Teplanová se specializací na problematiku dětské neurooftalmologie a MUDr. Gabriela Pilková se specializací v oboru dětské onkooftalmologie. Obě lékařky mají funkční licenci pro výkon strabologie.
Dioptrické vady oka:
- Dalekozrakost ( hypermetropie) a s ní spojené možné šilhání, či tupozrakost, je nutná přesná a dobře sedící brýlová korekce, může zde být i vliv dědičnosti.
- Krátkozrakost (myopie) typicky vzniká v mladším školním věku, může i dříve, roli hraje i dědičnost, projevuje se např. bolestmi hlavy.
- Cylindrické vady oka (astigmatismus) jsou vrozené vady dané nepravidelným zakřivením rohovky. Neostré vidění, pokřivený a deformovaný obraz, zde je opět nutná přesná a včasná korekce.
- Tupozrakost a šilhání: Tupozrakost (amblyopie) je pokles zrakové ostrosti jednoho nebo obou očí, vznikající různými vlivy, ale nejčastěji právě nedokonalou korekcí různých očních vad, i skrytých. Léčba spočívá právě ve správné brýlové korekci a dále v okluzi (zakrývání) lepšího oka, odkryté oko je tak cvičeno pomocí různých her a pomůcek, případně cvičením na přístrojích. Nejlepší a nejrychlejší výsledky pozorujeme ve věku 3 - 6 let, ve vyšším věku již pravděpodobnost nápravy strmě klesá.
- Šilhání (strabismus) je jakákoli chyba v rovnoběžném postavení očí, vznikající výše uvedenými příčinami nebo pouze vlivem dědičnosti či vrozené vady. Zároveň pozorujeme i tzv. pseudostrabismus, kde je šilhání pouze zdánlivé, způsobené širším kořenem nosu a s věkem mizí.
- Problematika slzných cest a zánětů spojivek: diagnostikujeme vrozenou neprůchodnost slzných cest, řešíme konzervativně a úpravou režimových opatření, u zánětů provádíme stěry a navrhujeme cílenou léčbu.
- Diagnostika různých zánětlivých onemocnění oka, vrozené oční vady, multioborová péče o děti s neurologickou problematikou.
Během vyšetření se v některých případech lékař může rozhodnout, že bude nutné dítě rozkapat kapkami, rozšiřujícími dočasně zorničky k detailnějšímu změření dioptrické oční vady (často i skryté). Důležitost rozkapání spočívá právě v přesném nastavení korekce oční vady a zároveň k pečlivé kontrole očního pozadí. Doba návštěvy lékaře se v tomto případě může prodloužit až na 1,5 hodiny. Efekt kapek přetrvává cca půl dne, dítě může vidět hůře do blízka a může mu vadit ostré denní světlo.