Praktický lékař
Zhořelecká 514/2
Praha 8, 181 00
T: +420 225 379 066
E: praktikvisla@restrial.com
Our staff speaks English.
Autobus: 102, 200, 236
LEGISLATIVA
Kdo píše recepty, poukazy, pracovní neschopnosti, sanitky?
Příslušný ošetřující lékař, který se stará o příslušnou diagnózu nebo daný zdravotní stav. V ordinaci praktického lékaře je to praktik, v ordinaci lékaře specialisty je to specialista, v ordinaci nemocniční je to nemocniční lékař, v ordinaci stomatologické je to stomatolog, v lázních je to lázeňský lékař, atd. Uvádí to například Zákon č. 134/1998 Sb. (Seznam zdravotních výkonů, Vyhláška Ministerstva zdravotnictví).
Obsah a rozsah výkonu při vyšetření lékařem: Doplnění anamnézy od posledního vyšetření. Fyzikální vyšetření se zaměřením na postižený orgán. Návrh na kontrolní laboratorní a pomocná vyšetření a jejich zhodnocení. Zhodnocení výsledků léčebného postupu a jeho úprava dle stavu. Závěr diagnostický /ev. posudkový/. Informace nemocného o dalším plánovaném postupu. Zápis do dokumentace na pracovišti.
Administrativní činnost související s výkonem: Vystavení zprávy pro praktického lékaře, potřebných receptů, poukazů, žádanek, vystavení pracovní neschopnosti či ošetřování člena rodiny, vypsání povinných hlášení, určení ev. data další návštěvy, rozhodnutí o případné nezbytné zdravotnické dopravě pacienta a vystavení poukazu na ni.
Vystavení a vedení pracovní neschopnosti (PN)
Dle oficiálních stanov odborných lékařských společností a aktuálního platného zákona (č.187/2006, Zákon o nemocenském pojištění), dle dalších zákonných předpisů (např. vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 134/1998 Sb., č. 563/2020 Sb.), dle jednoznačného vyjádření všech právníků věnujících se zdravotnickému právu, v neposlední řadě i zcela logicky, je stran pracovní neschopnosti (PN) dáno:
- Pokud je PN indikována a lékař dotyčného pacienta s danou diagnózou léčí, je tedy ošetřujícím lékařem pro daný stav nebo diagnózu, potom má tento lékař / zdravotnické zařízení povinnost u pacienta PN vystavit, vést a ukončit (PN je součást léčby).
- Odborně ani právně proto nelze postupovat tak, že pacient je někde léčen, ale pro PN (nebo pro „lístek na peníze“) odeslán k jinému lékaři (k praktickému lékaři).
- PN nevystavuje a nevede pouze lékař záchranky, LSPP a paraklinických oborů (zobrazovací metody, laboratoř, apod.), všichni ostatní ano.
- Praktický lékař je oprávněn posuzování pracovní neschopnosti vykonávat pouze v rozsahu své odbornosti nepřesahující jeho odborné kompetence a znalosti. Pokud tak neučiní a bude vést takovou PN, může být sankcionován pokutou až 50.000 Kč. (Tedy stejnou částkou, jakou může být sankcionován specialista, který naopak PN vystavit a vést odmítne, přestože je ošetřujícím lékařem příslušného stavu nebo diagnózy).
- Pokud léčení u specialisty skončilo a stav je stabilizován nebo již pravidelné kontroly specialistou nejsou potřeba, ale ještě je vhodné doléčení pacienta včetně PN, potom může specialista předat pacienta včetně PN k registrujícímu praktickému lékaři.
Poskytovaná zdravotní péče
Zdravotní služby praktického lékaře poskytujeme našim pacientům od rané dospělosti až do pokročilého stáří. Pacienti mladšího věku naše služby využívají zejména v oblasti preventivní medicíny, očkování, posudkové medicíny, popřípadě běžných akutních infekčních onemocnění. Zhruba od 40tého roku věku se již setkáváme s chronickými onemocněními srdečně cévního aparátu jako je vysoký krevní tlak, chorobami metabolickými spojenými s nadváhou a obezitou, popřípadě vznikem cukrovky. Námi používané diagnosticko-léčebné postupy odpovídají nejnovějším doporučeným postupům odborných lékařských společností. Současně se snažíme volit takové postupy, které jsou standardně hrazeny zdravotními pojišťovnami tak, aby pro vás nebyly příliš nákladné.
RESTRIAL TÝM
Ordinující lékaři
Absolvovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze v roce 2005. Praxi zahájila na Interní klinice FN Motol. Atestaci v oboru Všeobecné praktické lékařství získala v roce 2014. V letech 2018 - 2020 vedla ordinaci lékařské pohotovostní služby v Nemocnici Nymburk, kde se i nadále podílí na poskytování péče.
V ResTrialu pracuje od roku 2013.
RESTRIAL TÝM
Sestry, recepce
Střední zdravotnickou školu v Olomouci dokončila v roce 1993. Praxi získala na ARO v nemocnici Na Františku, gynekologické ambulanci MEDICOM´S v Olomouci a převážnou část své odborné praxe pak jako chirurgická instrumentářka a posléze jako staniční sestra na oddělení dětské chirurgie a traumatologie ve FNKV. V rámci praxe vystudovala specializace INOPS a management ve zdravotnictví. Nedávno úspěšně dokončila bakalářské studium na Vysoké škole aplikované psychologie. Ve společnosti ResTrial působí jako staniční sestra od roku 2020.
Ptáte se
Kinetóza neboli cestovní nevolnost: Kinedryl (ne pro řidiče a děti do 2let), Travel Gum
Průjem: živočišné uhlí (Carbosorb tbl., Carbotox tbl.), Smecta (sáčky na rozmíchání v tekutině), oba tyto přípravky se musí užívat s dvou až tří hodinovým odstupem od jiných léků, Endiaron, Imodium, Probiotika (Enterol, Hylak, Laktobacily( Při průjmu je také nutná rehydratace, a to zejména u dětí. Použít lze např. sáčky Kulíšek nebo Kulíšek forte pro dospělé, Fluidex nebo iontové nápoje.
Zácpa: Lactulosa, Duphalac, Gutalax
Zažívací potíže: (pálení žáhy, nadýmání, pro lepší trávení, při křečích): Rennie, Anacid, Pantoprazol nebo Helicid, Espumisan nebo Sab Simplex ,Pangrol nebo Pancreolan, Febichol při potížích se žlučníkem, Iberogast, Algifen ( při žlučníkové kolice – léka pouza na předpis)
Teplota: Paralen tbl., , Ibalgin, Nurofen, Brufen tbl.
Kašel suchý: Ditustat, Tussin, Sinecod, Stopex,Stoptussin, Levopront
Kašel vlhký (odkašlávání): Acc long, Bromhexin, Mucosolvan, jitrocelový sirup( lze i pro těhotné)
Rýma: Olynth, Muconasal plus, Nasivin, Sterimar, Quixx, Sinupret ( ucpané dutiny)
Nachlazení: Coldrex, Paralen grip (tlumení příznaků chřipky a nachlazení)
Bolesti (hlavy, svaly, klouby): Paralen, Panadol extra, Panadol Novum, Ibalgin (hlava), Ataralgin, Nalgesin (svaly a klouby)
Pokud je plánovaná fyzicky náročná dovolená, je vhodné si vzít gel nebo mast ze skupiny místních protizánětlivých přípravků (např. Fastum gel, Ibu-Hepa crm., Voltaren emulgel), které pomohou při bolesti nebo zhmoždění svalů a kloubů.
Alergie: Livostin, Allergodil (oční kapky nebo nosní sprej), Zyrtec, Zodac, Claritine, Analergin, Aerius, Desloratadin , Fenistil gel při poštípání hmyzem
Oční kapky: Ophtalmo- Septonex, Ophtal, Coll.acidi borici, Opht.-Evercil, Visine
Popáleniny od sluníčka: Panthenol
Gynekologické potíže: Gyno-pevaryl, Canesten
Opar: Zovirax mast, Herpesin mast, Vectavir mast, Urgo gelová naplast na opary, Compeed náplasti
Mykotická onemocnění nohou: Lamisil, Canesten, Canespor
Do každé lékárničky přibalte náplast, obvazy a elastická obinadla, nůžky, pinzetu a teploměr, dezinfekční přípravek na drobná poranění
Nezapomeňte si vzít léky, které pravidelně užíváte (je vhodné mít u sebe seznam dlouhodobě užívaných léků, obzvlášť pokud cestujete letadlem)
Informace pro pacienty
Akutní nemoci
Co to je ?
Je onemocnění horních cest dýchacích – nos, dutiny, krk, která je vyvolána více než 200 druhy virů. Objeví se zpravidla 1-4 dny po kontaktu s virem. Symptomy svého vrcholu dosahují typicky druhý až třetí den od nákazy a obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, vyjímečně mohou trvat i déle. Bohužel prodělané onemocnění nezanechává imunitu a při nedodržení preventivních opatření, můžete vzápětí znovu onemocnět.
Jak a proč vzniká?
Přenos se děje dotykem a hlavně kapénkovou cestou, tedy kašláním, posmrkáváním, kýcháním a následným přenesením viru vzduchem na druhého člověka. Potíže se projevují spíše v důsledku reakce imunitního systému na infekci než v důsledku poškození tkáně samotnými viry.
K rozvoji onemocnění výrazně přispívá:
- celkové oslabení organismu jako např.:
- prochladnutí,
- pobyt v klimatizovaných místnostech,
- předchozí onemocnění,
- léky snižující imunitu,
- chronické onemocnění,
- stres, podváha ….,
- opakované “přecházení “nemocí
- dle čínské medicíny nadměrná konzumace hlenotvorných potravin:
- kravské mléko a všechny výrobky z něho,
- bílá pšeničná mouka,
- živočišné tuky a sladkosti všeho druhu (žádná studie to sice neprokázala, ale z vlastní zkušenosti na tom rozhodně něco bude)
- kouření
- velkým rizikovým faktorem je první rok školky vašich dětí (někde tu imunitu dítko zocelit musí a Vás může uklidňovat, že další roky už je to výrazně lepší :o))
Únava, pocit celkové vyčerpanosti, nechuť k jídlu, bolesti hlavy,svalů, kloubů, krku, uší, nosu a někdy dokonce i zubů, žaludku a plic., dále zahlenění hrdla , ucpání nosu, rýma a kýchání, kašel a chrapot a zvýšená teplota. U dětí bývají teploty vyšší, u dospělých vysoká horečka neznamená většinou nachlazení a proto je potřeba vyhledat lékařské ošetření.
Jak se to léčí?
Antibiotika na virové infekce neúčinkují a nepůsobí tedy ani při léčbě nachlazení. V současné době neexistují léky nebo bylinné přípravky, jež by prokazatelně zkracovaly dobu trvání infekce. Léčba se soustřeďuje na poskytování zmírnění obtíží. Ta zahrnuje dostatek odpočinku, příjem tekutin pro zajištění hydratace organismu, pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny… .
Vzhledem k velké oblibě přírodních produktů je nutné respektovat omezení vyplývající z Vašeho zdravotního stavu:
- alergie,
- chronické
- nemoci,
- věk,
- těhotenství…
Můžeme používat kapky/spreje, které šetrně udržují průchodnost nosu a usnadňují odchodu hlenů z nosním dutin, jedná se hlavně o spreje s mořskou vodou, nebo Vincentkou, dále kapky s éterickými oleji nebo bylinami (PURESSENTIEL, RÝMA Stop..)…
Nosní kapky obsahující takzvané dekongescencia (látky snižující otok nosní sliznice a zlepšující průchodnost nosu) vám mohou na chvíli ulevit od nepříjemných příznaků. (Např. : Olynth, Sanorin, Nasivin, ….. a spousty dalších). Pokud je však budete užívat déle než týden, mohou pocit ucpaného nosu ještě zhoršovat.
Z bylinných přípravků: Čaje nebo nálevy z květu černého bezu snižují překrvení sliznic a zmírňuje nepříjemné příznaky rýmy. Dále v lékarnách volně prodejný Sinupro, Sinupret – obsahuje extrakty z hořce, prvosenky, šťovíku, bezu a sporýše. Jeho bezpečnost dokumentuje fakt, že jej bez obav mohou užívat děti od jednoho roku věku (Forte od dvanácti let). Dalším přírodním produktem je Kaloba kapky/tablety.
Kašel
V počátcích je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi dochází ke změně na vlhký kašel a vykašlávání hlenu, kdy se snažíme tento hlen zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání. Zvlhčujte vzduch v místnosti. Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření.Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy.
Při léčbě je důležité si uvědomit, že by se neměly kombinovat přípravky kašel tlumící s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích. Rovněž přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.
Suchý dráždivý kašel
Bývá převážně v noci, někdy v záchvatech. Vhodná je poloha v polosedě, vleže vás to bude dráždit ke kašlání. Na dráždivý kašel zabírají běžná antitusika (Stoptussin, Tussin, Sinecod, Robitussin ,Pleumolysin, Stopex , Levopront a další). Na noc Vám při úporném kašli může předepsat Váš lékař Codein.
Často jsou účinná také antihistaminika (léky na alergii, které ale zároveň zmírňují otok sliznice), tyto léky jsou pouze na doporučení a předpis Vašeho lékaře.
Z přírodních produktů doporučujeme citron a med (Jednoduše rozpusťte čerstvou citrónovou šťávou a kvalitní med v horké vodě).
Z bylinek směsi na suchý kašel obsahující diviznu, podběl, lékořice, meduňka, mateřídouška a višeň.
Vlhký kašel
Produktivní kašel v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají nejdéle kolem čtvrté hodiny odpoledne. (např. Mucosolvan, Ambrosan, Amb- robene, Bromhexin, ACC long a spoustu dalších, které vám nabídnou v lékárně), případně Erdomed (pouze na lékařský předpis)
Z přírodních produktů doporučujeme: Cibule (sirup, šťávu smíchat s medem), zázvor, česnek, majoránka, křen, jitrocel, tymián, mateřídouška, eukalyptus a další . Bylinky využívejte ve formě čajů nebo tinktur. Ulevit může inhalace páry z horké vody či mentolové bonbony.
Bylinné přípravky volně prodejné:
- Thymomel = jitrocel + tymián,
- Vincentka sirup = vincentka + jitrocel + tymián (díky slanosti Vincentky nedávat malým dětem),
- Hedelix, Prospan = břečťan
- Bronchipret = břečťan + tymián, Biotussil,
- Nasivin Sinus = jitrocel, bez, prvosenka, tymián, lékořice, hořec,
- Sinupret = hořec, prvosenka, bez, ruminis, verbenec
- Stopkašel = kombinace 5 rostlinných extraktů Herbalium, mj. jitrocel, boswelii a eukalyptus
- Průduškové čajové směsi od různých výrobců
Zvýšená teplota: O zvýšení mluvíme pokud nám teploměr ukáže hodnotu na 37 °C. Během nemoci se nedoporučuje snaha o co nejrychlejší snížení léky pokud teplota nepřesahuje 38 C.Horečka totiž funguje jako obranný systém organismu.
Horečka: Pokud teplota přesáhne 38 °C (u starších lidí se závažným chronickým onemocněním na 37,6 °C) je zcela namístě užít tzv. antipyretika – léky snižující teplotu. Mezi nejběžnější preparáty patří ty s obsahem ibuprofenu či paracetamolu, o dávkách vás poučí v lékárně či na příbalovém letáku. Je možné tyto preparáty střídat během dne – vhodná konzultace s lékařem.
Prevence
Posilování celkové obranyschopnosti organizmu – otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů ,minerálů, probiotik a volbou vhodného oblečení. Často si myjeme ruce. Dbáme na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme, a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí (hromadná doprava apod.). Pokud jsme nakažení nebo se vyskytujeme v okolí nemocného, snažíme se, aby se infekce nerozšiřovala. Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba ulehnout či zůstat v klidu a pít dostatek tekutin, zajistit dostatečný spánek. Smrkat do papírových kapesníků, často větrat. Z přírodních produktů vybíráme ty s obsahem rakytníku, lichořeřišnice, šípku, eukalyptu, sibiřského ženšenu, hlívy ústřičné, česneku, cibule, křenu, zázvoru, ginko biloby, kopřivy, aloe vera další …. .
Přípravky na podporu imunity (imunostimulační) jsou nevhodné u pacientů s autoimunitním onemocněním (revmatoidní artritida, lupenka, roztroušená sklerosa, sklerodermie) a je možné je použít pouze po poradě se svým odborným lékařem.
Důležité
V léčbě těhotných žen je většina volně dostupných léků i bylinek nevhodná !!!!!
Pokud potíže trvají déle jak 5 dní, nebo máte vysoké horečky, výraznou bolest v krku, bolest ucha nebo jakékoli pochybnosti o zdravotním stavu ihned kontaktujte lékaře !!
Chronické nemoci
Co to je?
Warfarin snižuje množství aktivního vitamínu K potřebného pro tvorbu řady srážecích faktorů a tím zpomaluje srážení krve a snižuje riziko vzniku krevní sraženiny (trombu) uvnitř srdce a cév nebo na povrchu náhrad z umělého materiálu (např. umělé srdeční chlopně).
Kontrola správné dávky warfarinu, heparinu: vyšetření žilní krve na Quickův test (INR)
Účinek warfarinu, heparinu významně zvyšuje:
- horečka,
- průjem,
- náhlé snížení příjmu potravy (nechutenství, razantní redukční dieta),
- alkohol.
- mimořádný příjem vitamínu K v potravě..
Zásady diety při léčbě warfarinem
Stálý příjem vitamínu K (vždy stejné množství během dne, nesmí docházet k výkyvům v jeho příjmu). Neměňte výrazně složení ani množství stravy, dbejte na její pestrost a vždy jezte od každého druhu jídla spíše menší množství.Omezte potraviny s vysokým obsahem vitamínu K.
Největší zdroje vitamínu K:
- listová zelenina (hlavně brokolice, kapusta, růžičková kapusta, zelí, čínské zelí, hlávkový salát), vojtěška,
- špenát,
- květák,
- čekanka,
- listy pampelišky,
- rukola,
- polníček,
- petrželová nať,
- kopr,
- řeřicha,
- kysané zelí,
- játra,
- avokádo.
- ginkgo biloba,
- zelený čaj,
- kopřiva,
- třezalka,
- ženšen,
- česnek,
- brusinky,
- šalvěj,
- andělika čínská,
- koenzym Q10,
- sója,
- omega-3 nenasycené mastné kyseliny,
- enzymatické přípravky typu Wobenzymu®, glukosamin, chondroitin,
- heřmánek,
- echinacea,
- vilcacora (kočičí dráp),
- některé směsi tradiční čínské medicíny,
Bezpečné potraviny:
- brambory,
- kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel, ředkvičky),
- rajčata,
- okurky,
- papriky,
- kukuřice,
- cibule,
- houby,
- mléčné výrobky,
- cereálie,
- rýže,
- řepkový a slunečnicový olej.
Vyšetření
Co to je gastroskopie? jedná se o endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku. Slouží k odhalení příčin různých zažívacích obtíží a určení jejich správné léčby
Vyšetřovací postup
U gastroskopie se posunuje ohebný přístroj ústní dutinou a jícnem podobně jako žaludeční cévka do žaludku, popř. až do dvanácterníku. Hltan je možno místně umrtvit, v případě nutnosti dostanete uklidňující injekci. Vpravením vzduchu do vyšetřované oblasti docílíme dobré přehlednosti vyšetřovaného úseku sliznice zažívacího traktu a případné chorobné změny jsou dobře přehledné. Odběr vzorku tkáně (biopsie) se provádí malými kleštěmi a je prakticky bezbolestný. Výkon je oproti RTG vyšetření bez rizika záření, a je podstatně průkaznější.
Možné komplikace
Tak jako při každém invazivním vyšetření, může i u gastroskopie dojít ke komplikacím, které jsou však velmi vzácné. Pokud nemáte zvláštní sklon ke krvácení, vede odběr vzorku tkáně pouze k malému krvácení. Alergické reakce na uklidňující injekci nebo na umrtvení hltanu jsou velmi vzácné, stejně tak poranění nástrojem.
Chování před a po vyšetření
Gastroskopie se provádí nalačno. Je-li plánována na dopoledne, nejezte už od půlnoci. Jdete-li na vyšetření odpoledne, můžete si dát ráno (cca do 6:00) lehkou snídani . Nápoje (voda ) můžete v maximálním objemu 100 ml požít nejdéle 3 hodiny před gastroskopií. Užíváte-li dlouhodobě léky, lze je před gastroskopií vzít brzy ráno a k zapití použít malý doušek vody. Pokud si nejste jistí, jak správně léky užít, poraďte se svým lékařem. V případě , že se léčíte na cukrovku, uveďte to již při objednání – budete objednáni na ráno a přijdete nalačno , léky na cukrovku nebo aplikaci insulinu odložíte až po vyšetření. V takovém případě si vezměte léky či insulin a svačinu s sebou, 30 minut po vyšetření je již povoleno jíst a pít.
Pokud jste dostal/a uklidňující injekci, nesmíte vzhledem k omezení Vašich reakcí během následujících 24hod. řídit automobil nebo obsluhovat stroj.
Sledujte restrial